کتاب تسلی بخشی های فلسفه

آلن دوباتن در ۶ بخش این کتاب تسلی بخشی های فلسفه که بخشی از داستان زندگی و عقاید پرباری که ۶ فیلسوف معروف تا به امروز کسب کرده اند را در رابطه با دغدغه ها و چالش های زندگیمان،بیان کرده است.در اکثر مواقع ما انسان ها چاره ی درمان درد های زندگیمان را پس از چند شکست و تجربه های تلخ میابیم که این تجارب بسیار ارزشمند میباشند.

اما به شرطی که راجب نحوه ی استفاده از آنها آگاهی کسب کنیم و در کنار تجربه ی خود از تجربه ی افراد بزرگ نیز،سود بجوئیم. این کتاب همان مسیر روشنی ست که شما را از گمراهی راجب دغدغه هایی که ذهن و احساساتتان را درگیر کرده است خارج میکند.در ادامه گذری به هرکدام از بخش ها میزنیم تا موضوعیت آن مشخص شود. امکان خرید اینترنتی کتاب تسلی بخشی های فلسفه با قیمت ۲۱۰۰۰ تومان و با ترجمه ی عرفان ثابتی و نشر ققنوس میباشد.

 

تسلی بخشی در مواجهه با عدم محبوبیت

 

عدم محبوبیت،این لغت در اعماق وجودمان یک ترس ریشه دار را بیدار میکند.ترس از اینکه مورد پذیرش واقع نشویم و دیگران ما را بخاطر چیزی که به آن باور داریم،به زبان میاوریم و رفتار میکنیم سرزنش کنند از ابتدای بشریت تا کنون مسئله ای غیرقابل انکار است که تقریبا همه ی ما با آن دست و پنجه نرم میکنیم.

ما حتی از اینکه تابوهای جامعه را بدون اینکه درستی و غلطی آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم بی قید و شرط میپذیریم و به آنها تن میدهیم.چرا که فکر میکنیم رسوم جامعه حتما درست است که سالیان سال تمام افراد جامعه از آن پیروی کرده اند.اما هیچوقت به این فکر نمیکنیم که ممکن است تمام افراد جامعه هنجار های جامعه را بدون ارزیابی و سنجش منطقی بودن یا نبودن آن پذیرفته باشند.

آلن دوباتن در کتاب تسلی بخشی های فلسفه با بیان داستان هایی از سقراط،فیلسوف بزرگ،و بیان افکار و عقاید شجاعانه وی که همواره به دنبال ساختارشکنی هنجارهای جامعه و همچنین عقاید فردی بوده است،سعی در تقویت احساس شک و شجاعت در ما دارد.

 

 

تسلی بخشی در مواجهه با کم پولی

 

همانطور که آلن دوباتن به نقل قول کتاب تسلی بخشی های فلسفه از شاعر اپیکوری اشاره میکند: ما اغلب مثل “بیماری” هستیم که از علت بیماری خود آگاه نیست” شاید گاهی در درونمان احساسات مبهمی از قبیل سرخوردگی،ناامیدی،ناکافی بودن،حقارت،کمبود عزت نفس و افسردگی داشته باشیم که اغلب هم علت آن را نمیدانیم و با هجوم به درمان های نادرست بیرونی سعی در سرکوب این احساسات داشته باشیم.

مثلا هیچکدام از ما نمیدانیم که نیاز شدید بشر برای کسب پول جدا از تمام علت های ظاهری به نیاز ریشه ای ما که درواقع جلب احترام اطرافیان،داشتن آزادی و زندگی تحلیل شده است برمیگردد. و این همان چیزی است که آل دوباتن در کتاب تسلی بخشی های فلسفه راجب تفکر فیلسوف لذت گرا اپیکور میگوید.اپیکور میگوید: “اگر پول داشته باشیم ئلی از نعمت دوستان،آزادی و زندگی تحلیل شده محروم باشیم هرگز واقعا خوشبخت نخواهیم بود. و اگر از این سه نعمت برخوردار باشیم ولی پول نداشته باشیم،هرگز بدبخت نخواهیم بود.”

به گفته اپیکور ما سه نوع نیاز داریم:طبیعی و ضروری،طبیعی ولی غیرضروری،نه طبیعی و نه ضروری.ما میتوانیم به اندازه ی تامین نیازهای طبیعی و ضروری پول داشته باشیم و همین برای ایجاد احساس خوشبختی در ما کافی باشد.بنابراین اگر دائم به دنبال پول بیشتر باشیم و هیچ سطحی از آن نتواند حس رضایت را در ما بوجود بیاورد،نتیجه میگیریم که این حس عدم رضایت در نتیجه ی برآورده نشدن نیاز های غیر مادی میباشد.

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

 

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  انتشارات سمت

 

خرید کتاب تسلی بخشی های فلسفه

خرید کتاب تسلی بخشی های فلسفه از طریق سایت تهران بوکر امکان پذیر میباشد. شما میتوانید با ثبت سفارش خود به صورت آنلاین کتاب تسلی بخشی های فلسفه را در سریع ترین زمان ممکن دریافت نمایید . شما با خرید این کتاب میتوانید اطلاعات فلسفی خود را بسیار بالا ببرید و از نکات طلایی آن بهره ببرید.

جهت مطالعه کتاب زندگی عاقلانه کلیک نمایید.

تسلی بخشی در مواجهه با ناکامی

در زندگی معمولا پس از یک سن مشخص و رسیدن به بلوغ فکری متوجه میشویم که در اکثر مواقع میان امیال و خواسته های ما و واقعیت فاصله زیادی وجود دارد و جهان طبق خواسته های ما پیش نمیرود.اما در مقابل پذیرش این حقیقت مقاومت میکنیم و براساس یکسری باورها اگر چیزی که میخواهیم محقق نشود ابتدا به شدت عصبانی شده و سپس در ناکامی فرو میرویم.

آلن دوباتن در کتاب تسلی بخشی های فلسفه بخش از حکمت فیلسوف رواقی،سنکا سخن میگوید.سنکا عقیده دارد باید برای مقابله با حس ناکامی پس از شکست،قبل از آنکه شکست را تجربه کنیم،خود را در آن موقعیت تصور کرده و ببینیم که آنقدر ها هم که فکر میکنیم وحشتناک نیست.

 

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

 

تسلی بخشی در مواجهه با ناتوانی و نابسندگی

 

باید پذیرفت که ما انسان هستیم و از ابعاد مختلفی دارای ناتوانی و کم و کاستی هستیم.مثل ابعاد جسمی،فرهنگی،فکری و…شاید ما فقط ناتوانی های خودمان را میبینیم چراکه معمولا انسان های دیگر از دور بی کم و کاست و شگفت انگیز هستند.درحالیکه اگر اندکی به آنها نزدیک شوید قطعا متوجه ناتوانی آنها نیز میشوید.

دوباتن در این کتاب تسلی بخشی های فلسفه با نقل داستان هایی از فیلسوف و حکیم اخلاقی،مونتی،انگیزه ای برای پذیرش و عجین شدن با این ناتوانی ها و زندگی با آنها را در اختیارمان میگذارد.

قیمت کتاب تسلی بخشی های فلسفه

قیمت کتاب تسلی بخشی های فلسفه نسبت به نکات و راه حل هایی که در آن ارائه شده بسیار مرقون به صرفه است . امروزه هزینه مطالعه در مقایسه با سایر هزینه های روزمره بسیار پایین بوده کتاب و کتابخوانی بسیار کاربرد دارد و از بسیاری از هزینه های اضافی که هیچ سودی در رشد و ترقی فرد ندارد بهتر میباشد.

تسلی بخشی قلب شکسته

 

ما عاشق میشویم و این بخش اجتناب ناپذیر زندگی هر فردی است.و این عشق تبعاتی برایمان دارد.احتمالا این تبعات شامل دل مشغولی های فراوان،درد،درگیری های فکری،استرس و دلتنگی های وقت و بی وقت که شاید بخش های مهمی از زندگیمان را مختل کند.

شوپنهاور،فیلسوف معروف معتقد است عاشق شدن ما یک دلیل فراتر از تمام چیزهایی که به آن فکر میکنیم دارد.آلن دوباتن در این بخش این هدف غایی و چالشی که ما در عشق اسیر آن میشویم را از زبان شوپنهاور بیان میکند.

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه

 

تسلی بخشی در مواجهه با سختی

 

ذات آدمی معمولا به دنبال کسب لذت و خوشی است و تحمل  ناملایماتی که باید در مسیر رسیدن به این خوشی،تحمل کند را ندارد.درحالیکه بین لذت و رنج رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد.یعنی انسان عاقل باید بداند که بدون تحمل بیشترین رنج قادر به کسب بیشترین لذت نیست.

در بخش پایانی کتاب کتاب تسلی بخشی های فلسفه آلن دوباتن از قول فریدریش نیچه،فیلسوف نام آشنای قرن،میگوید که اگر انسان توانایی تحمل و کشش رنج را نداشته باشد،لایق شادی نیز نمیباشد و هرگز آن را دریافت نمیکند.چراکه انسانی راحت طلب تلقی میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *